Ekologický úklid: jak uklízet v souladu s přírodou?

Věděli jste, že se nemusíte vzdávat pohodlí ekologických čistících přípravků a nástrojů, abyste měli doma čisto a přitom nezatěžovali přírodní prostředí? Zvláště pokud vodu recyklujete, používáte k zálivce nebo ji čistíte skrze kořenovou čističku, oceníte naše tipy na základní složky pro ekologický úklid. Pojďme na to!

Řekněte NE chemikáliím ve své domácnosti a využijte non toxic způsoby, jak si doma uklidit. Jaké produkty by vám neměly uniknout?

Základní prostředky netoxické domácnosti

Tyto produkty jsou trochu složitější k použití, protože se jedná o jednosložkové přípravky, které je nutné kombinovat. Jejich použitím si však uvědomíte, kolik málo věcí potřebujete k životu.

Jedlá soda

je základní složkou všech netoxických domácností. Díky jejímu zásaditému pH lze odstranit spoustu nečistot. Jedlou sodu využijete při čištění spálených hrnců, usazenin na plochách a další suché špíny, kterou se vám možná nedaří dlouho sundat.

Nejlepší vlastností sody je pohlcování pachů, a to z nádobí, oblečení i koberců.

Ocet & kyselina citrónová

Kyselá složka se při úklidu hodí zejména při snaze zbavit se vodního kamene a dalších podobných usazenin zásaditého charakteru. Mírně změkčuje vodu, což se může hodit zejména během praní. Ocet je možné používat namísto máchadla/aviváže. Má taktéž schopnost zbavovat předměty pachu.

Prací soda & perkarbonát

Prací sodu (uhličitan sodný) využijete při praní do 60 °C. Slouží jako skvělá přísada při výrobě domácího pracího prostředku. Stačí ji smíchat se strouhaným kokosovým nebo olivovým mýdlem.
Perkarbonát (peruhličitan sodný) potřebuje k fungování vyšší teploty, nebo aktivátor (TAED). Je také vhodný jako přípravek do myčky nádobí.

Mýdlové ořechy

Někteří uživatelé doporučují použít mýdlové ořechy rovnou do praní, já mám lepší zkušenost s použitím odvaru z mýdlových ořechů, který je možné mrazit i chladit. Avšak je nutné jej brzy spotřebovat. Odvar z mýdlových ořechů můžete použít k mytí těla i nádobí, praní prádla, skvělý je také na vlasy. Ořechy obsahují saponin, který rozpouští mastnotu a mírně pění. Kyselost pH může pomoci při vaginálních mykozách nebo plísních na nohou. Odvar z mýdlových ořechů můžete použít i jako přísadu do koupele.

Připadá vám použití jednosložkových přípravků náročné? Můžete použít již hotové prostředky. Za rozumnou cenu máme na trhu k dostání ekologické čistící prostředky: saponát na nádobí, prací prášek, prací gel a další čističe. Ekologičtější práce je také s přírodními materiály: houbičkami, kartáči a utěrkami z bambusu nebo kokosového vlákna.