Jak se starat o vánoční stromeček v květináči

Pokud hledáte ekologickou náhradu za vánoční stromeček, neměli byste vypustit variantu zakoupení vánočního stromečku v květináči. Ten je možné zasadit do lesa nebo na vlastní zahradu, kde vám může dělat radost ještě několik let. Aby tomu tak bylo, je nutné dbát na správnou péči.

Představte si Vánoce, kdy přijdete ke stromečku a ten je svěží, voňavý, živý. Cítíte, že dýchá, že v místnosti vytváří přátelské klima a máte lepší pocit z toho, že s vámi ještě nějakou dobu pobude. Kontejnerový stromeček vám toto dokáže poskytnout. Proč byste si jej měli pořídit?

Výhody vánočního stromečku v květináči

  • Kontejnerový vánoční stromek může vydržet i několik let za sebou.
  • Nový stromeček můžete vysadit na zahradě a vybudovat si vánoční lesík.
  • Vánoční stromek v květináči vydrží doma déle, oproti řezanému, který brzy začíná opadat.
  • Vánoční stromeček v květináči dodává bytu vlhkost a tím zlepšuje dýchatelnost vzduchu v bytě.

Nevýhody vánočního stromečku v květináči

  • Nedbalý výběr může zavinit brzkou nutnost vyhodit stromeček kvůli poškození.
  • Je třeba topit málo a stromek často kropit.
  • Doma může být jen tak dlouho, aby neuschl.
  • Stromeček se nesmí stavět blízko ke zdroji tepla, třeba ke krbu nebo topení.
  • Po skončení svátků je nutné řešit co s ním, oproti řezanému stromečku, který po svátcích vyhodíme nebo použijeme na otop.

Vybíráme vánoční stromeček

Správný vánoční stromeček v květináči musí mít kvalitní kořenovou sestavu. Vybírejte kvalitní a prověřené prodejce, kteří sází stromky koncem léta nebo začátkem podzimu, díky čemuž se dá předpokládat ideální zakořenění stromku. Kořeny musejí být vcelku a dobře rozvětvené. Čím lepší je kořenový bal stromu, tím déle vydrží v květináči. Pak je možné vánoční stromeček používat opakovaně několik let. Zdravý strom by rozhodně neměl opadávat, větvičky by měly být pružné a ohebné, vlhké. Nejčastějšími druhy vánočních stromečků je jedle kavkazská, normandská, smrk pichlavý nebo borovice černá.

Přinášíme si stromeček domů

Vánoční stromek v květináči si nestavte rovnou do bytu. Stromeček se do tepla přenáší postupně. To znamená, že jej nejdříve umístíte na nejchladnější místo v bytě, kterým může být alternativně sklep, v nejlepším případě krytá terasa, veranda či předsíň (týden nebo dva).

Živý stromeček v květináči mějte v bytě jen omezenou dobu (maximálně 2 týdny), denně jej kropte vodou ve spreji, minimálně topte a dbejte na to, aby se v blízkosti stromečku netopilo. Stromek potřebuje dost vody. Zalévejte jej denně, případně obden (podle velikosti květináče). Při používání ozdob dbejte na to, abyste nepoškodili pupeny.

Stěhujeme stromeček ven

Po odstrojení stromeček nevystrkujte hned ven; k vypravení stromku použijte zpětný proces, jako při jeho aklimatizaci do bytu. To znamená: nejprve jej umístěte do středně chladné nevytopené místnosti v domě a po pár týdnech jej můžete umístit ven. Pak záleží na vás, jestli chcete stromeček zachovat na další léta, či zasadit do zahrady/lesa. Stromeček vysazujte až na jaře, aby nezmrzly kořeny! Ideální je březen nebo duben. Určitě se sázením neotálejte, pokud strom opadá nebo žloutne.

Nesázejte stromeček na cizí pozemek. V našem zákoně je cizí pozemek nedotknutelný a v případě vysazení na cizím pozemku má jeho majitel právo rostlinu zlikvidovat či zavolat policii. Stromky proto sázejte se svolením majitele. Zpravidla ale platí, že vysazení v lese není takový problém; nejlepší je ale domluvit se se správcem lesa, v němž chcete stromeček zasadit.

Neodvažujete se jít nakupovat během koronakrize ven, do hobbymarketů, kde vás čekají přinejmenším dlouhé fronty? Kupujte si vánoční stromeček online. Můžete si koupit jak vánoční stromeček v květináči, tak živý řezaný stromeček s kvalitním stojanem s nádrží na vodu. Lze také zakoupit speciální výživu na vánoční stromečky, díky které s vámi výzdoba vydrží po celé svátky.