Vybíráme digestoř: na co se soustředit?

Při zařizování kuchyně je třeba také uvážit odsávání par. Digestoř usnadní používání kuchyně a zvýší kvalitu vzduchu při vaření.

Digestoř je znamenitým pomocníkem v kuchyni, který vysaje nejen nepříjemné pachy, ale i mastnotu a výpary, které se zachycují na stěnách místnosti a následně způsobují vznik plísní. Chcete-li dýchat čistý, zdravý a důkladně přefiltrovaný vzduch, rozhodně si zakupte digestoř. Vybrat si můžete z rozmanitých typů s různým designem, odsávání, filtrem i inteligentními funkcemi.

Typy digestoří

Komínové a vestavěné

Do prostorově větších kuchyní jsou velmi vhodným řešením komínové digestoře, které se vyznačují vysokou výkonností a v kuchyni představují výrazný designový prvek. Jsou určeny do prostor s možností odtahu komínem nebo potrubím. Většinou se upevňují na stěnu mezi závěsné skříňky a dokáží odsát až 1150 m3 vzduchu v průběhu hodiny. Do rozměrově větších kuchyní se perfektně hodí i vestavěné digestoře, které jsou zabudovány přímo do kuchyňských skříněk nad varnou zónu a vytvářejí s nimi jeden kompaktní celek.

Ostrůvkové a výsuvné

Ve středně velkých kuchyních budou skvěle vynikat ostrůvkové digestoře, které disponují vysokým sacím výkonem. Jejich odvětrávací sloupy se bezpečně připevní ke stropu do prostoru nad varnými ostrůvky. V několika výkonnostních úrovních brilantně filtrují vzduch plný mastnoty a výparů. Výsuvné digestoře s minimálními rozměry jsou ideální především do malých kuchyněk. I když mají nižší výkon než komínové či ostrůvkové typy, určitě na nich oceníte možnost teleskopického vysouvání. Jejich předností je přední výsuvný panel, jehož jednoduchým vytažením se automaticky spustí ventilátor a přístroj se uvede do provozu. Během nečinnosti je vysouvací část dokonale ukrytá a neruší vzhled kuchyňské linky.

Způsob odsávání

Podle způsobu odsávání rozlišujeme digestoře na odtahové a recirkulační. Když máte možnost vyvést páru do vnějšího prostředí pomocí komínu, ventilační šachty nebo potrubí, poohlédněte se po odsavači s odtahem. Pamatujte na to, že průměr odtahového ústí by měl shodovat s průměrem vývodu na digestoři. Důležitou součástí odsavače tohoto druhu je zpětná klapka. Ta se vkládá na jeho výstupní hrdlo a při odtahu páry do komína či odtahového potrubí zabrání proniknutí studeného vzduchu zvenku dovnitř místnosti.

Pokud bydlíte v panelovém domě a možnost odtahu nemáte, sáhněte po recirkulačním odsavači. Pracuje na principu nasátí páry, kterou však neodvádí ven. Nasatou páru pomocí tukového a uhlíkového filtru efektivně pročistí a vypustí zpět do prostoru. Zmíněné filtry jsou velmi kvalitní a vyznačují se mimořádnou účinností ničení nečistot. Výborně se postarají o čistotu ve vaší kuchyni. Přibližně jednou za půl roku je budete muset vyměnit. Prvotřídní modely vás na to upozorní prostřednictvím kontrolní signalizace.

Super funkce

  • LED osvětlení – zajistí jasné světlo na pracovní plochu.
  • Filtr z polyuretanové pěny – díky této fantastické pěně je filtr schopen odstranit ze vzduchu až 98% škodlivých nečistot. Vzduch je pak dokonale čistý a svěží.
  • AdaptTech – skvělá funkce pro automatický chod přístroje. Umožňuje senzorem rozpoznat kvalitu ovzduší a podle toho si zvolit stupeň a rychlost filtrace.
  • AdaptAir – technologie podporující nasávání vzduchu nad celou varnou zónou pomocí hliníkového nebo nerezového filtru, speciální pěny a klapkám.Ty se otvírají nebo zavírají v závislosti od sacího výkonu.
  • SliderTouch – komfortní ovládání, při kterém jednoduchým pohybem prstu změníte rychlost odsávání.